Eski IOS Ve Android Uygulamalarındaki Risk

Akıllı telefonlar, IOS veya Android işletim sistemleri ile çalışan yapılarıyla özellikle uygulamalar sayesinde çok daha kullanışlı bir hale geliyor.

Eski IOS Ve Android Uygulamalarındaki Risk

Eski IOS Ve Android Uygulamalarındaki Risk

Akıllı telefonlar, IOS veya Android işletim sistemleri ile çalışan yapılarıyla özellikle uygulamalar sayesinde çok daha kullanışlı bir hale geliyor. Fakat yakın süreçte teknoloji dünyasında önemli bir etki oluşturan bir habere göre App Store veya Google Play Store üzerindeki güncel uygulamalar dışında bulunan eski uygulamalar telefonunuz için önemli bir risk oluşturabiliyor.

Haberde bahsedildiği üzere Pixalate isimli bir analiz firması tarafından hazırlanan bir raporda, telefon market uygulamalarında güncel uygulamalardan çok daha fazla eski uygulama bulunduğu ifade edildi. Özellikle 2 yıldır güncelleme almamış olan birçok uygulama bulunduğu görülürken, bu uygulamaların bir 1,5 milyon üzerinde olduğu da ifade ediliyor.

Pixalate raporu içerisinde, her uygulama mağazasındaki terk edilmiş bu uygulamaların içerisinde birçok risk ile karşılaşma olasılığı bulunduğundan bahsediyor. Buna karşılık raporda ifade edildiği üzere son 6 ay içerisinde sadece 1,3 milyon uygulamanın güncelleme aldığı ve güvenilir bir şekilde kullanıma devam edilmesi imkanı yer aldığından da söz ediliyor.

Terk Edilmiş Uygulamalar Risk Sunuyor

Araştırma sonuçlarına bağlı olarak terkedilmiş uygulamalar akıllı telefon kullanıcıları için büyük riskler oluşturabilir. Bu uygulamalarda özellikle güvenlik riski görülse de hem Apple hem de Google bazı önlemler alarak kullanıcıları korumaya da çalışıyor. Çünkü uygulama marketleri güncelleme almayan ve uzun süredir terkedilmiş bu uygulamaları bazı koşullar yerine geldiğinde mağazasından kaldırmayı tercih ediyor.

Apple Tarafından Alınan Önlemler

Alınan önlemlere App Store yani Apple firması açısından bakıldığında; şirket, 3 yıl boyunca güncelleme gerçekleştirilmeyen uygulamaları terkedilmiş uygulama sınıfına dahil ediyor. Eğer kullanıcılar bir uygulamayı eski olarak işaretler ise yani bu uygulama 3 yıldır hiç bir güncelleme almamış ise son 90 günlük bir süre tanınıyor. Bu süre içerisinde geliştirici herhangi bir değişiklik yapmadığında da uygulama mağazalardan siliniyor. Ancak bunun yanında kullanıcıların da risk teşkil eden bu uygulamayı telefonundan kaldırması gerekiyor.

Google Tarafından Alınan Önlemler

Google şirketi tarafından seçilen sisteme bakıldığında ise özellikle 2022 Nisan ayından bu yana eski Android uygulamaları için bu yıl sonuna kadar süreç verildi. Şirket terkedilmiş uygulamaları gizlerken, güncelleme almayan uygulamaların yüklenmesini de engellemek için bir çalışma gerçekleştiriyor.