Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında

Film Analizi

Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında
Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında

Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında 6 Mayıs 2022 tarihinde halka gösterime sunulmuştur. Başrollerinde son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz Doctor Strange (Beneditch Cumberbatch) ve Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen) karakterleri bulunmaktadır.

Yakın geçmişte Marvel’ın gözbebeği olan bu ikiliye, bu filmde ilk defa gördüğümüz America Chavez karakteri eşlik etmektedir. Süper gücü çoklu evrenler arasında geçiş yapmak olan America’ya musallat olan Wanda’yı ve bu masum kızı kurtarmaya çalışan Doctor Strange’in yaşadığı macera dolu serüven işlenmiştir. Bu makale, filme gitmeyenler için veyahut gidip de olay örgüsünün üstünden tekrar geçmek isteyenler için yazılmış olup bolca spoiler içermektedir.

Film, Doctor’un rüyasında gördüğü bir olayla başlamaktadır. Rüyasında genç bir kızla birlikte kadim bir canavara karşı savaşmaktadır. Savaşı kazanmak için ihtiyaçları olan şey ise canavar ile aralarında duran Vishanti kitabıdır. Savaşı kaybetmek üzere olan bu ikili Doctor’un America’nın gücünü emmesiyle birlikte Doctor uyanır ve her şeyin aslında rüya olduğunu anlar. Sonrasında eski partneri Christine’nin düğününe giden Doktor, rüyasında gördüğü canavara benzeyen bir yaratıkla savaşır ve yine rüyasında gördüğü America Chavez karakteriyle tanışma fırsatına erişir. America, gücünün bir iblis tarafından kendinden alınmak istediğini ve bu sebeple yaratıktan kaçarken Doctor’un evrenine geçiş yaptığını söyler. Bunun sonucunda yardıma ihtiyacı olacağını düşünen Doctor, Avengers ekibinden Wanda Maximoff’un yanına gider.

Doktor olaylardan bahsederken Wanda tesadüfen kızın adını ağzından kaçırır ve bu noktada kızı kovalayan iblisin Wanda olduğunu hem seyirciler hem de Doktor öğrenmiş olur. Bunun sebebi ise oldukça basittir. Wanda her zaman bir aile kurmak istemiştir fakat sevgilisi Vision, Thanos’la olan savaşta ölmüştür ve bunu sorumlusu Wanda’ya göre Doctor Strange’dir. Sebep olarak ise 14.000.605 seçenekten sadece birinde savaşı kazanmayı öngören Doctor, Vision’un da öleceği ihtimalini görmüş fakat bunu Wanda dahil kimseye söylememiştir. Sonuç olarak Vision’un ölümünün sorumlusunu Doctor olarak gören Wanda, rüyalar arasında gezerken bir evren keşfetmiştir ve bu evrende iki oğluyla birlikte huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. O evrene geçiş yapmak için ise America’nın sahip olduğu güce ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple, ilk önce Doctor’un America’yı sakladığı güvenli sığınak olan Kamar Taj’ı ve içindeki öğrencileri yok etmiştir. Bu esnada America, kendini ve Doctor’u başka evrene ışınlamıştır ve orada tutsak kalmışlardır. Wanda, o evrendeki kendini kontrol ederek Doctor ve America’ya tekrardan erişmiştir. O evrendeki süper kahramanları yok ettikten sonra Doctor ve America yaptıkları dahiyane bir planla Wanda’yı durdurmayı başarmışlardır. Wanda’yı çocuklarıyla huzur içinde yaşadığı evrene yollayıp, o evrendeki Wanda’ya çocuklarının önünde savaşmalarını sağlamışlardır. Çocuklar, tabi ki o evrendeki annelerini tercih ettikten sonra ise Wanda’nın aklı başına gelmiştir ve başlattığı bu deliliğe orada son vermiştir. Rüyalar arası geçiş yapmasını sağlayan büyüleri bir daha kullanmama yemini edip bu büyüleri yaptığı tapınağı yıkmıştır. Mutlu sonla biten film, son sahnesini de izleyicileri gelecek yeni filme ise başarıyla hazırlamıştır. Seyirciler ise bu ‘’geçiş’’ filmini çoğunlukla yetersiz bulmuştur.