Evde Ekonomik Limonata Nasıl Yapılır?

Limonata, dünya genelinde her insanın sevdiği hem şekerli hem de ekşi tadıyla buz gibi yazlık içecekler arasında yer alır.

Evde Ekonomik Limonata Nasıl Yapılır?

Evde Ekonomik Limonata Nasıl Yapılır?

Limonata, dünya genelinde her insanın sevdiği hem şekerli hem de ekşi tadıyla buz gibi yazlık içecekler arasında yer alır. Özellikle ülkemizde zengin narenciye yetiştiriciliği düşünüldüğünde de limonata yapabilecek kadar kaynak çok daha bol bulunmaktadır. Bu nedenle siz de evinizde ekonomik ve lezzetli limonatalar yaparak, özellikle yaz mevsimini daha ferah geçirebilirsiniz.

Bugün birçok ev tüketicisi ve hatta işletme tarafından tercih edilen ekonomik limonata tarifi, çok basit malzemeler ile kısa sürede yapılabilir. Çocuklar ve aile bireyleri tarafından bu doğal içecek çok lezzetli bulunacak ve her gün yeniden talep edilecektir. Üstelik bu özel tarif için sadece 1 adet limon ve 1 adet portakal yeterli olmaktadır.

Kolay ve hızlı bir yapıma sahip olan bu ekonomik limonata, aynı zamanda bereketli bir tarif olduğu için misafirlerinize sunmak istediğinizde de öncelikli tercihleriniz arasında yer alacak. Şimdi bu keyifli tarifi kısa bir anlatım ile kolayca birlikte deneyelim.

Ekonomik Limonata Tarifi

Ekonomik limonatanızı hazır hale getirebilmeniz için önceden temin etmeniz gereken birkaç malzeme yer alıyor. Bu malzemeler arasında; 

·        1 adet portakal (önceden buzlukta dondurulmuş)

·        1 adet limon (önceden buzlukta dondurulmuş)

·        1 su bardağı toz şeker (şeker miktarı daha az veya daha fazla olabilir)

·        3 litre su (isteğe bağlı soğuk veya buzlu su olabilir)

·        1 tatlı kaşığı limon tuzu yer almaktadır.

Limonatayı pratik ve daha bereketli bir şekilde hazırlamak için malzeme listesinde bulunan limon ve portakalı önceden doğradıktan sonra buzlukta dondurmanız daha faydalı bir sonuç sağlamanıza yardımcı olacaktır. Dondurulmuş olan limon ve portakal içerisindeki suyu daha güçlü bir şekilde muhafaza edecek ve aromasını daha kuvvetli bir şekilde verecektir.

Buzluktan çıkardığınız limon ve portakallar doğranmış halde veya bütün haldeyken doğrama işlemini yaptığınızda malzemeleri bir doğrayıcı robot içerisine alabilirsiniz. Doğrayıcı içerisine koyduğunuz meyveler sonrasında belirlediğiniz miktarda şekeri de ekleyebilirsiniz. Şeker ve meyveleri doğrayıcı içerisinde birbirlerine karışacak şekilde parçaladıktan sonra bir kap içerisine alınan 3 litre su ile birleştirebilirsiniz.

Soğuk su içerisine eklenen meyve ve şeker karışımı bir süre karıştırılarak, iyice aromasını verdikten sonra temiz bir bez vasıtasıyla istediğiniz bir kaba limonatanızı süzebilirsiniz. Süzülen limonatanın istediğiniz kıvamda ekşi ve aromatik tadını elde edebilmesi açısından da son olarak limon tuzunu eklediğinizde, buzdolabında günlerce muhafaza edilebilecek bir limonata elde edeceksiniz.