Asgari Ücrete Zam Mı Geliyor? Zamlarla Beraber Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Zam Mı Kesinleşti Mi?

Bir süredir asgari ücrete zam yapılacağı konuşuluyor. Vatandaş asgari ücrete ne zaman zam yapılacağını konuşurken, zam miktarının ne kadar olacağını da merak ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zammın miktarını, toplantılardan sonra belirledi.

Asgari Ücrete Zam Mı Geliyor? Zamlarla Beraber Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Zam Mı Kesinleşti Mi?

Bir süredir asgari ücrete zam yapılacağı konuşuluyordu. Vatandaş asgari ücrete ne zaman zam yapılacağını, zam miktarının ne kadar olacağını da merak ediyordu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zammın miktarını belirlemek için iki toplantı yaptı. Toplantılar sonucu ise asgari ücretin ne kadar olacağı belirlendi.

 

 

Asgari ücret zammı milyonlar tarafından yakından takip ediliyordu. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren zammın ne kadar olacağı, tüm Türkiye tarafından merak ediliyor. Konuya dair ilk toplantıyı gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu yapılan toplantılardan sonra asgari ücretin miktarını nihayet belirledi. Yapılması beklenen ara zam ile birlikte yeni asgari ücretin miktarı 5 bin 500 TL olarak kararlaştırıldı.

 

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu?

 

İşçilerin, işverenlerin ve hükümetten temsilcilerin de yer almış olduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 29 Haziran 2022 tarihinde yapmıştı. Komisyon, asgari ücretteki ara artışın ne kadar olacağına dair görüşmelerini ikinci toplantıda sürdürdü. İlk toplantıda herhangi bir neticeye varamayan toplantının ikincisi ise 30 Haziran 2022’de gerçekleştirildi.

 

Yapılan görüşmelere göre asgari ücret, enflasyon oranı da göz önünde bulundurularak artırıldı. Öte yandan asgari ücret alan kişilerin vergiden muaf olması gibi konular da toplantıda görüşülen diğer maddeler arasında yer almıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısından sonra çıkan kararla, asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 5 bin 500 TL olarak açıklandı.

 

Cumhurbaşkanının Açıklamada Neler Söyledi?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maaşlarda yıl başında ciddi artışlar yapıldığına dikkat çekti. Ancak yapılan bu artışların yetersiz olduğunu tespit ettiklerini ve bu konuda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu görevlendirdiklerini belirtti. Yapılan çalışmalar sonucunda ise çalışanların ve emeklilerin maaşlarında %40’a yakın bir artış yaşanacağına işaret eden Erdoğan, asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak belirlediklerini de açıkladı. Diğer yandan devletin işverenlere de işçi başına 100 TL’lik bir yardım yapacağını ekledi.

 

TİSK’ten Özgür Burak Akkol ise Aralık ayında da güzel bir artış yapılacağının haberini verdi. Herkesin yararına olması için gerekli fiyat düzenlemelerinin 2022 Aralık ayında da devam edeceğinin müjdesini verdi.