Film Analizi: “Kevin Hakkında Konuşmalıyız"

Eva’ nın ilk aylarda Kevin’i kucağına alamaması, ağladığında onu sakinleştirme çabasının olmayışı aralarında güvensiz bağlanmanın zeminini hazırlamıştır.

Film Analizi: “Kevin Hakkında Konuşmalıyız"
WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN

Filmin isminden de anlaşılacağı üzere, gerçekten Kevin hakkında konuşmalıyız. Bağlanma stilleri ve etkileri konusunda düşündüren bir başyapıt. “Kevin” güvensiz ve kaçıngan bağlanan bir çocuk olarak ana karakterler arasında yer almaktadır. Kevin’ ın annesi Eva ise, seyahat etmeyi seven kariyer sahibi bir kadın olarak diğer önemli karakterdir.

 

Kevin’ in doğumundan anne olma sürecini ve ileriki dönemlerdeki gelişen psikopatolojilerin arka planını, Eva’nın bugünü ile geçmişi arasındaki geçişler üzerinden anlatmaktadır. Film, Kevin’ in on altı yaşına girdiği hafta işlediği cinayetin nedenlerini çok boyutlu olarak değerlendirmek isteyen Eva’nın hatırladığı sahnelerden oluşmaktadır. Eva’nın genel olarak hatırladıklarına suçluluk duygusu eşlik etmektedir.

 

Freud’un teorisine göre; anal aşama 2-3 yaşlarında gerçekleşir ve bu aşamadan sonra tuvalet becerisini kazanılır. Filmde Kevin’in bu yaşları geçmesine rağmen tuvalet becerisini kazanamadığı görülmüştür. Gelişimi normal olmasına rağmen tuvalet becerisini kazanamaması, annesine karşı geliştirdiği bir tepkidir. Birçok psikolog görüşüne göre, temas bağ kurmanın önemli bir öğesidir. Annesi Kevin’ in altını değiştirirken dokunuyordu ve zorunlu olmadıkça dokunmamayı tercih ediyordu. Annesinin dokunmasını bilinç dışında isteyen Kevin, tuvalet becerilerini kazanmadı.   Eva, Kevin’ a onu istemediğini filmde birçok kez hissettirmiştir. Oysa, Kevin bebeklikten itibaren dünyayı keşfederken ona destek olacak güvenli bir limana ihtiyacı vardı. Güveni, sevgiyi ve dünyayı ona tanıtacak bir birincil bağa ihtiyaç duyuyordu. 

 

Eva’ nın anne olmaya hazır olmadığı bir süreçte anne olması, doğumla birlikte ağır depresyonu beraberinde getirmiştir. Eva’ nın ilk aylarda Kevin’ i kucağına alamaması, ağladığında onu sakinleştirme çabasının olmayışı aralarında güvensiz bağlanmanın zeminini hazırlamıştır. Annenin psikolojik problemler yaşadığı dönemlerde; Kevin’ e sağlıksız bakım ve uygunsuz tepkiler vermeleri sonucunda, bebekte güvensiz bağlanma stillerinin gelişmesine neden olmaktadır. Ayrıca, ergenlik ile yetişkinlik dönemlerinde de bireyin ruh sağlığını bu durum oldukça etkilemektedir. Bağlanma bozukluklarının ergenlik ve yetişkinlik psikopatolojilerinin kaynağı olabileceği düşünülmektedir. Filmden genel olarak yapılan çıkarım: “Erken yaşlarda ebeveynleriyle güvensiz bağlanan bireyler, Kevin gibi stres altında işlevsel olmayan tepkiler vermeye yatkın olabilirler ve dolayısıyla psikopatolojilere de yatkınlık gösterebilirler.”

 

 

 Kevin Hakkında Konuşmalıyız Fragman 

https://www.dailymotion.com/video/x23iuzy