Hayatı Değiştirecek Akıllı Lensler Geliyor

Yıllar öncesinde bir hayal olarak görülen bugün ise geleceğin teknolojisinde artık çok yakın bir noktada bulunduğumuz akıllı lens teknolojisi birçok muhtemel alanda kullanılacak bir şekilde geliştiriliyor.

Hayatı Değiştirecek Akıllı Lensler Geliyor

Hayatı Değiştirecek Akıllı Lensler Geliyor

Yıllar öncesinde bir hayal olarak görülen bugün ise geleceğin teknolojisinde artık çok yakın bir noktada bulunduğumuz akıllı lens teknolojisi birçok muhtemel alanda kullanılacak bir şekilde geliştiriliyor. Çok yakın gelecekte hayatı değiştirecek bir şekilde insanoğlunun kullanımına sunulacak akıllı lensler; bir müzisyenin notaları gözünün önünde görebilmesi veya bir konuşmacının notlarını prompter yerine gözünün önünde görebilmesi gibi imkanlar sunacak.

Akıllı lensler aslında bir lensten beklenen temel özellik olarak görüşü düzeltme görevini yerine getirmekle birlikte bir mikroled ekran teknolojisi sayesinde de sensörler ve katı hale sahip bir pil içerecek. Şu an teknoloji prototip olarak üretim aşamasına gelmiş olmakla birlikte yakın süreçte bu teknoloji için insanlı test çalışmalarına da başlanması bekleniyor. 

Mojo firması tarafından akıllı kontakt lens deneylerine yakın süreçte başlanması beklenirken Scleral Lens şeklinde tamamlanan bu ürünler giyilebilir özel bir teknoloji ortaya çıkaracak. Uzmanlar bu lenslerin örneğin diyabet hastalarında glikoz ölçümü yapabileceğini, teşhis ve tedavide yararlar sağlayacağını, kanser ile ilişkili molekül seviyelerinin ölçümüne yardımcı olacağını ve bunun gibi birçok artı sağlayacağını ifade ediyor.

Akıllı Lenslerde Pil Çözümü Nasıl Olacak?

Kullanım alanı gereği akıllı lensler ultra ince bir yapıya sahip olacak ve üzerinde aynı zamanda bir sensör yer alacak. Bu nedenle teknolojinin geliştirilmesindeki en hassas ve uzun süren çalışma noktalarından birisi de pil çözümünün elde edilmesi olarak görülüyor. Özellikle Mojo firması test aşamasındaki ürün için en az tam bir gün boyunca tekrar şarj gerekmeden kullanılabilir bir ürün geliştirme çalışıyor.

Akıllı Lens Konusunda Endişeler

Bilindiği üzere birkaç yıl öncesinde Google akıllı gözlük girişimi olarak Google Glass tanıtımını gerçekleştirmişti. Fakat istenilen başarı elde edilememişti. Bu nedenle akıllı lens teknolojisinde halen birçok nokta gizli tutulurken, bilhassa kullanıcıların kişisel verileri açısından gizlilik problemleri yaşanabileceği ifade ediliyor.

Bazı teknoloji uzmanları bu lenslerin kullanımı sonucunda karşıdaki kişinin kalp ritmini ölçme imkanı dahil elde edilirken, kişisel bilgileri elde etmek için kamera kaydı gibi imkanlara dahi sahip olacağı düşünülebiliyor. Mojo firması bu konuda bütün endişeleri giderecek şekilde tüm bilgileri güvenli bir şekilde koruma altına alacakları teminatı üzerinde de duruyor.

Sağlık açısından düşünüldüğünde de belirli endişeler ortada bulunurken, düzgün takılmayan ve doğru bir görüş sağlamayan lenslerin göze zarar verebileceği de düşünülüyor. Muhtemel kullanım sürelerinin normalin üstüne çıkması durumunda göz sağlığı sorunlarının farklı bir boyuta ulaşması endişesi de yer alıyor.