Çin'de Gökyüzü Neden Kızıla Boyandı?

Dünya Çin'deki bu olayı merak ederken, kısa süreli bir şekilde gökyüzünde görülen bu kırmızı rengin nedeni birçok kişi tarafından merak edildi.

Çin'de Gökyüzü Neden Kızıla Boyandı?

Çin'de Gökyüzü Neden Kızıla Boyandı?

8 Mayıs 2022 gece saatlerinde Çin'de Zhejiang eyaletinin bir kenti olan Zhoushan şehrinde dünyada daha önce görülmemiş bir şey yaşanırken, gökyüzü kıpkırmızı bir renge kesildi. Birçok kişinin sosyal medyada paylaştığı görüntüler sonrasında kısa sürede dünyada gündeme oturan bu durum, herkesin merakını çekerken, gün boyunca arkasındaki neden hakkında bir açıklama beklendi.

Dünya Çin'deki bu olayı merak ederken, kısa süreli bir şekilde gökyüzünde görülen bu kırmızı rengin nedeni birçok kişi tarafından merak edildi. Kırmızı-turuncu tonlarda ki gökyüzü herkesin ilgisini çekerken, birçok kişi de telefonlarıyla aldığı kayıtlar sayesinde sosyal medyada kısa sürede önemli bir gündem oluşturdu. 

Kırmızı gökyüzü görüntüleri tüm bilinen sosyal medya platformları dışında Çin'de popüler olarak kullanılan Weibo sosyal medya platformunda da 150 milyon üzerinde görüntüleme aldı. Ülkede en çok konuşulan konulardan biri haline gelirken, birçok kişi daha önce böyle bir şey hiç görmediğini ve gökyüzünün kırmızıya dönmesinin çok şaşırtıcı olduğunu yorumlarında ve paylaşımlarında belirtti.

Kızıl Gökyüzünün Nedeni Açıklandı

Hem Çin’de hem de dünyanın birçok farklı ülkesinde milyonlarca sosyal medya takipçisi, böyle bir durumun neden yaşanmış olduğu konusunda araştırmalar yapmaya başlamıştı. Ülke basınında da popüler bir yere sahip olan bu haber sonrasında Global Times tarafından Zhoushan meteoroloji bürosu personellerine dayandırılarak bir haber paylaşımı gerçekleştirildi.

Global Times tarafından yayınlanan haberlerde ifade edildiği üzere bu durumun gökyüzündeki bulut seviyesinin çok düşük bir noktaya gelmesi sonucu oluştuğu ifade edildi. Işığın yansıması daha yüksek bir hale gelirken, bunun sonucunda da gökyüzünde kırmızı bir görüntünün ortaya çıktığı belirtildi.

Yine aynı haber dahilinde bir Zhoushan Meteoroloji Bürosu personeli tarafından yapılan açıklamada da şehirde havanın sisli ve bulutlu bir halde olması ile birlikte kırmızı gökyüzünün düşük seviyedeki bulutlardan geçen ışığın yansıması sonucu olma ihtimali üzerinde duruldu. 

Çin'in Wuhan eyaletinde Çin Yer Bilimleri Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada da uzay fiziği araştırma ekibi uzmanlarından birisi bu durumun güneş aktiviteleri ile ilgili olmadığını ifade etti. Güneş ve jeomanyetik aktivitelerin gayet sakin bir seviyede olduğu ve yaptıkları gözlemlere göre bir anormallik yaşanmadığı belirtildi.