AMD Ryzen 7000 Serisi Modeller Tanıtıldı

AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler Computex 2022 etkinliğinde duyuruldu. Yeni nesil modeller daha iyi performans sunarken yeni teknolojileri destekliyor.

AMD Ryzen 7000 Serisi Modeller Tanıtıldı

AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler Computex 2022 etkinliğinde duyuruldu. Yeni nesil modeller daha iyi performans sunarken yeni teknolojileri destekliyor.

Computex 2022 etkinliği ile beraber bu yıl da pek çok yenilik kullanıcılarla buluştu. Yeniliklerden bahseden firmalardan birisi olan AMD, Ryzen 7000 serisi işlemcilere burada yer verdi. Yeni nesil modeller ile birlikte pek çok detay müşterilerin karşısına çıkıyor. Ryzen 7000 serisi işlemciler ile ilgili detaylar haberimizde.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler ve Çıkış Tarihi

AMD’nin yeni nesil işlemcileriyle ilgili öne çıkan detaylardan birisi yeni nesil teknolojilere ayak uydurması oldu. Artık DDR5 desteğine kavuşan AMD, DDR4 desteğinin kaldırıldığını da açıkladı. DDR5 ile birlikte 6.400 MHz seviyesine kadar hız sunabilen bu model, aynı zamanda Wi-Fi 6E bağlantı teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Zen 4 mimarisine sahip olduğu açıklanan yeni nesil işlemci modelleri, bununla birlikte AM5 anakart platformuna yer verecek. AM5 anakart platformu, AMD’nin yeni nesil işlemcilerde kullanacağı yeni bir masaüstü platform. AM5 anakart ile birlikte AM4 soğutucular çalışmaya devam edecek.

AMD’nin yeni nesil işlemciler için yapmış olduğu bir diğer açıklamada bu işlemcilerin 5 nm transistörlere sahip olması oldu. 5 nm masaüstü işlemciler ile birlikte AMD, yeni bir döneme giriş yaparken bunun yanı sıra yeni nesil modellerde artık GPU’nun da yer alacağı belirtildi. AMD RDNA 2 teknolojisine sahip olacak bu GPU’lar, performansıyla kullanıcıların dikkatlerini üzerine topluyor. Firma, L2 önbellek konusunda da bir paylaşıma değindi. Buna göre artık tek çekirdek L2 önbelleği 512 KB yerine 1 MB olarak hizmet sunacak.

AMD Ryzen 7000 serisi işlemci modellerinin sunmuş olduğu bir diğer destek desteklediği donanım sayıları olmakta. HDMI ile DisplayPort desteğini bünyesinde barındıran yeni modeller, 4 ekrana kadar destek verebilecek. 20 GBps hıza ulaşabilen USB Type-C portu konusunda da bir bilgi paylaşan şirket, 14 adede kadar port desteği sunacağını ifade ediyor. Bunun yanı sıra işlemcinin aynı anda 24 adet PCIe 5.0 portunu aktif bir şekilde çalıştırabileceği dile getirildi.