Twitter Sahte Haberler Konusunda Adım Atıyor

Twitter sahte haberler ile ilgili yeni bir adım atıyor. Atılan bu adım sayesinde Twitter üyelerinin korunması sağlanacak.

Twitter Sahte Haberler Konusunda Adım Atıyor

Twitter sahte haberler ile ilgili yeni bir adım atıyor. Atılan bu adım sayesinde Twitter üyelerinin korunması sağlanacak.

Twitter günümüzde Facebook veya Instagram kadar kullanılmasa da kendisine yetecek seviyede kullanıcı kitlesi bulunuyor. Kendini geliştirmek ve daha büyük kitlelere ulaşmaya çalışmak için elinden geleni yapmaya çalışan firma, şimdi de güvenlik konusunda önemli bir adım atmış durumda. Twitter’ın atmış olduğu yeni adım sayesinde Twitter kullanıcılarının güvenliği daha iyi sağlanmış olacak. Bu, pek çok kişi için önemli bir yenilik sunuyor.

Twitter Sahte Haberler ile İlgili Güncelleme Yapıyor

Bazı Twitter kullanıcıları, platformdan faydalanırken sahte içeriklere yer verebilir. Diğer kullanıcılar da bu içerikleri okurken içeriğe inanabilir ve sahte haber mağduru konumuna düşebilir. Bu durumun önüne geçmek adına yeni bir çalışma gerçekleştiren Twitter güvenlik ekibi, sahte içeriklere karşı önemli bir adım atmış oldu.

Twitter’da artık sahte içerik paylaşanlara karşı bu gönderilerin altında bir uyarı metni yer alacak. Bu metinde içeriğin gerçeği yansıtmayıp Twitter kurallarına uymadığı belirtilecek. Bununla birlikte ek bilgi almak isteyenler için bir bağlantı yer alacak. Kullanıcılar bu içeriklerin neden kaldırılmadığını düşünebilir. Gelecekte güvenlik güçlerinin incelemesi için bu tweetlerin korunduğu ifade ediliyor.

Twitter sahte haberler için böyle bir karar alırken ilk olarak Ukrayna haberleri ile ilgili içeriklerde doğruluğu kanıtlanmayan tweetlerin bu şekilde bir uyarı metni içereceği belirtiliyor. Ukrayna paylaşımları ile test edilecek olan bu sistem, daha sonrasında diğer içeriklere de yansımaya başlayacak. Yeni sistem sayesinde kullanıcılar, sahte içeriklerden daha iyi korunuyor hale gelecek.

Twitter, günümüzün en popüler sosyal medya platformu olmakla birlikte daha pek çok yeniliğe ev sahipliği yapıyor. Yakın zamanda Twitter için açıklanan bir diğer yenilik kopya tweetler hakkında oldu. Artık kopya tweet paylaşan kullanıcılar yani farklı bir kullanıcının tweetini kopyalayıp yayınlayanların paylaşımları ön plana çıkmayacak. Yani shadow ban olarak adlandırılan işlem bu kullanıcılara uygulanacak. Gündemde yer almayacak olan bu içeriklerin yanı sıra aynı zamanda kullanıcı, önerilenlerde gözükmeyecek.