Falafel

Tarihten günümüze uzanan lezzet; Falafel

Falafel
Falafel

Çok eski bir tarihi olan Falafel, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen vegan ya da vejeteryan beslenme şekli ile insanların gönlünü fetheden lezzetlerden biridir.

Rivayetlere göre, Mısırlılar Paskalya öncesi Lent dedikleri hayvansal gıdaların yasak olduğu altı haftalık dönemde genellikle falafel ismi verilen nohut köftesini yemeyi tercih ederlermiş. Ortadoğu'nun geleneksel yemeklerinden biri olan falafel, nohut veyahut baklanın baharatlarla ezilerek köfte şekline getirilmesidir. Ceviz büyüklüğü kadar köfte haline getirilen falafeller, kızgın yağda kızartılır.

Dünyada nohut ile yapılan falafel Suriye, Ürdün, İsrail ve Lübnan'da yaygınken Mısır'da ise ağırlıkla bakla ile tüketilir. Et ve et ürünleri tercih etmeyenler için köfte görevini gören kıymetli bir öğün tercihi de diyebiliriz. Tahin ya da çeşitli soslarla servis edildiğinde lezzetini katlayan falafel, protein kaynağı olarak da tarif defterinizin ilk sayfalarını hak edecek bir yere sahiptir. İnsanların hayvansal gıda tercih etmedikleri bu dönemde, falafelin çeşitli tüketimlerini görmek oldukça mümkündür.