Türkiye'de Ekonomik Kriz Ne Zaman Bitecek?

Türkiye'de insanların mutfak alışverişinden akaryakıt alışverişine, enerji faturaları ödemelerinden giyim alışverişine birçok ihtiyacını karşılarken zorlandığı net bir şekilde görülebiliyor.

Türkiye'de Ekonomik Kriz Ne Zaman Bitecek?

Türkiye'de Ekonomik Kriz Ne Zaman Bitecek?

Türkiye'de aylardır ülke gündemini işgal eden yüksek fiyatlar, enflasyon ve ekonomik kriz insanların hayatında olumsuz etkilerini sert bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Aslında sadece Türkiye'de değil dünyada bir kriz yaşandığı birçok kesim tarafından bilinse de Türkiye'de bu krizin etkileri çok daha yoğun bir şekilde hissediliyor.

Türkiye'de insanların mutfak alışverişinden akaryakıt alışverişine, enerji faturaları ödemelerinden giyim alışverişine birçok ihtiyacını karşılarken zorlandığı net bir şekilde görülebiliyor. Hem siyasi cepheden bakıldığında hem halk tarafından bakıldığında bu ekonomik krizin etkilerinin çok daha uzun bir süre alacağı da tahmin edilebiliyor.

Ekonomik krizin perde arkasında devletin yanlış politikaları olduğu düşünülse de bazen dünya genelinde görülen bu krizin Türkiye'ye de yansıdığı ifade ediliyor. Birçok kesim Türkiye'nin gerçek bir tasarruf politikasına sahip olması gerektiğini, fahiş fiyat artışlarının engellenmesi gerektiğini ve hem tarım hem de sanayi üretiminde ülkenin gelişmesi gerektiğini düşünüyor.

Ekonomik Kriz Biter Mi?

Bugün Türkiye ile birlikte benzer ekonomik kriz durumunu yaşayan ülkeler arasında Çin veya ABD gibi birçok ülke hatta Avrupa ülkeleri yer alıyor. Fakat buna rağmen örnek olarak Çin geçtiğimiz yılın enflasyon değerlerinin daha altında bir enflasyon değeri ile üretim miktarını arttırarak, daha başarılı bir noktaya ulaşmayı başardı.

Geçtiğimiz aylardan bu yana hükümet tarafından sürekli bir şekilde enflasyonun düşürülmesi ve fiyatların iyileştirilmesi açısından açıklamalar yapılıyor. Ancak sadece Türkiye değil dünya bir kriz iklimi içerisinde yer aldığı için elbette ki Türkiye'nin bu global krize karşı da belirli önlemler alması gerekiyor.

Sadece Türkiye içerisindeki üretim ve tüketim alışkanlıklarıyla değil Ukrayna-Rusya arasında yaşanan savaş, Afganistan ve Suriye üzerinden Türkiye'ye gelen mültecilerin durumu, Türkiye'deki para politikaları ve dış ilişkiler de kriz üzerine birçok önemli noktada etki etmeye devam ediyor.

Türkiye'de yakın süreçte krizin bitip bitmeyeceği veya bu ekonomik durumun kaç yıl daha devam edeceği tüm ülke halkı tarafından merak ediliyor. Özellikle faiz politikalarına bakıldığında ilerleyen süreçte mutlak bir şekilde faizin arttırılması ihtiyacının görülmesi, dünyada para miktarının azalması ve bunun etkilerine bakıldığında da alınacak önlemlerin kısmen az olduğu da görülebiliyor. Bu durumda da Türkiye'de ekonomik krizin birkaç yıl daha bu şekilde etkisini sürdüreceği düşünülebilir.