Evde Sağlıklı Dondurma Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında evinizde çocuklarınız, aileniz ve misafirleriniz için seçebileceğiniz bu tarif sayesinde katkı maddesi bulunmadığından emin olarak sağlıklı bir dondurma tüketebilirsiniz.

Evde Sağlıklı Dondurma Nasıl Yapılır?

Evde Sağlıklı Dondurma Nasıl Yapılır?

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez en lezzetli tatlılarından olan dondurma, aynı zamanda da keyifli ve sağlıklı bir yere sahiptir. Çok uzun zamanlar öncesinde keşfedilen bu muhteşem lezzet, sütün soğuk ve tatlı bir şekilde tüketilmesine büyük bir katkı sağlamaktadır. 

Bu keyifli ve özel tatlıyı evinizde sağlıklı ve güvenilir bir şekilde hazırlayıp tüketmek açısından da çok pratik bir dondurma tarifinden yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında evinizde çocuklarınız, aileniz ve misafirleriniz için seçebileceğiniz bu tarif sayesinde katkı maddesi bulunmadığından emin olarak sağlıklı bir dondurma tüketebilirsiniz.

Pratik Dondurma Tarifi

Gerçek bir dondurma için günümüzde kullanılan birçok malzemenin dışında aslında temel olarak salep, süt ve şekerin birleşmesi ve bunun yanında bazı aromatik malzemeler kullanılması yeterlidir. Bu açıdan da tarifi yerine getirmek için temin etmeniz gereken malzemeler arasında;

·        1 yemek kaşığı dolusu aktardan alınmış saf salep 

·        2 su bardağı şeker (isteğe göre daha fazla veya daha az kullanılabilir)

·        2 litre süt gerekecektir.

Bu ana malzemeler ile birlikte yapılacak dondurma içerisinde aromatik lezzetler açısından vanilya, çikolata, taze meyveler, kuru yemişler veya esanslar da kullanılabilir.

Sade bir dondurma için bahsedilen malzemeler ile birlikte

1.      Öncelikle 1 kaşık toz şeker ve 1 kaşık salep karıştırılarak bir tencereye alınmalı ve bir miktar soğuk süt üstüne eklenmelidir.

2.      Bu ilk malzeme karışımı bir süre çırpıldıktan sonra salebin topaklanmaması adına kalan süt yavaş yavaş ilave edilerek çırpılmaya devam edilmelidir.

3.      İyi bir çırpma işlemi gerçekleştirildikten sonra karışım orta ateşte kıvam alıncaya kadar pişirildikten sonra kaynama noktasından itibaren karışım içerisinde kalan şeker ilave edilerek 10 dakika daha pişirme yapılabilir.

4.      Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra karışımın kaymak tutmaması açısından ara ara çırpılarak soğutulması büyük fayda sağlayacaktır. Evlerde de bulunabilen dondurma makineleri ile yapılabileceği gibi el yardımıyla da çırpma işlemi tamamlandıktan sonra soğutulmuş karışım bir kap içerisinde dondurucuya alınabilir.

5.      Karışımın hazır olmasındaki en püf nokta, buzluğa konulan karışımın her saat başı buzdolabından çıkarılarak tekrar mikserden geçirilmesidir. Bu işlemin takriben 6 ile 10 saat arasında her seferinde yeniden tekrarlanmasıyla dondurma istediğiniz kıvamda hazır hale gelecektir.

Dondurma Tüketiminde Sağlık Önerisi

Uzmanlar dondurmanın tatlı yapısıyla birçok kişi tarafından akşam saatlerinde tüketilmesi ile bir yanlış yapıldığını da ifade etmektedir. Dondurmanın aslında akşam saatlerinde değil günde 3 top kadar miktarıyla doğru bir porsiyon üzerinden gündüz saatlerinde tüketilmesi daha faydalı olarak görülmektedir.

Özellikle çocuklar için çok önemli bir yere sahip olan dondurma, doğal şeker ve meyve şekerleriyle tatlandırıldığında çok daha sağlıklı bir hale gelmektedir. Hatta tarif içerisinde de bal ve meyve şekerleri kullanılabilir. Diyabet hastaları tarafından dahi rahatlıkla tüketilebilecek bu tarif, boğaz ağrılarında da büyük bir fayda sağlayacaktır.