ÖSYM Duyuruyu Yaptı! 2022 DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

DGS'yi geçenler "2022 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?" Sorularına cevap aramaya başladı. İşte ÖSYM ve DGS sınavının duyuru tarihi ve merak edilen diğer soruların yanıtları…

ÖSYM Duyuruyu Yaptı! 2022 DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

3 Temmuz'da DGS sınavına giren lisans adayları, sınav sonuçlarının açıklanacağı günü sabırsızlıkla beklemeye başladı. DGS'yi geçenler "2022 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?" Sorularına cevap aramaya başladı. İşte ÖSYM ve DGS sınavının duyuru tarihi ve merak edilen diğer soruların yanıtları…

 

Adaylar Heyecanla Bekliyor

 

Dikey Geçiş Sınavı sonuçları yaklaşmaya başladı. Sınava giren adaylar, iki yıllık önlisans programlarının tamamlanmasını ve dört yıllık lisans programına geçişlerini heyecanla bekliyor. Sınav soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından puanlarını hesaplamaya başlayan adaylar, sınav sonuçlarının açıklanacağı zamanı beklemeye başladı.

 

DGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 

DGS sonuçlarının 12 Ağustos 2022'de açıklanması bekleniyor.

 

DGS 2022 Tercihleri Ne Zaman Başlıyor?

 

2022 DGS tercihlerinin tam olarak ne zaman başlayacağı belli değil. DGS tercih süresi, DGS sınav sonuçları kamuoyuna açıklandıktan sonra ÖSYM tarafından yapılacak resmi duyurunun ardından belirlenecek olup, prosedürle ilgili tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

 

Not: 2021 yılı için DGS tercihleri 27 Ağustos-7 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirilmişti.

 

DGS Soru ve Cevapları Açıklandı

 

ÖSYM sınavın ardından, DGS sınav soru ve cevaplarını yayınladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2022 Dikey Geçiş Sınavı için Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarının %10'unu sağladı.

 

ÖSYM Açıklama Yaptı

 

ÖSYM, “Temel Soru Kitapçığında yer alan sınav sorularının tamamı, sınava başvuran adaylar tarafından T.C. On gün boyunca, Kimlik Numaralarını ve olası şifrelerini kullanarak giriş yapabilirler. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamına giren soruların telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin açık yazılı izni olmaksızın hiçbir şekilde kopyalanamaz, aktarılamaz ve yayınlanamaz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” açıklamasında bulundu.

 

Adayların Sınav Sonuçları ile İlgili Detaylar

 

a) Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevapların yüzdesi.

b) Önlisans derecesi için başarı puanı

c) 2022-DGS puanları(yerleştirme ile ilgili puanlara dönüştürülebilen puanlar) yazılacaktır.

 

ÖSYM, adayların sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak için "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" yöntemini uygulamıştır. Sınav Sonuç Belgelerinin alt kısmına, sistemin bu kullanım için rastgele oluşturduğu "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" yazdırılır.