Türk SİHA’ları Dünya Gündeminde Yerini Koruyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, İHA ve SİHA kullanımını giderek ön plana çıkarırken, yurtiçi ve yurt dışı operasyonlarda kullanımı çok sık görülüyor.

Türk SİHA’ları Dünya Gündeminde Yerini Koruyor

Türk SİHA’ları Dünya Gündeminde Yerini Koruyor

Türkiye'nin savunma sanayisinde son yıllarda attığı büyük adımlar ile birlikte en önemli üretimlerden birisini Türk SİHA’ları oluşturuyor. Son yıllarda birçok dünya ülkesi Türkiye'den Silahlı İnsansız Hava Aracı(SİHA) alımı gerçekleştirirken, örnek olarak Ukrayna ve Polonya tarafından yapılan alımlar bulunuyor.

Günümüze kadar Türkiye, bölge ve dünyada birçok ülkeye insansız hava aracı ihracatı gerçekleştirirken, bir yandan da bazı ülkeler tarafından eleştiriler ile de karşılaşıyor. Örneğin, bazı Amerikalı bilim adamları bu araçlarda yapay zeka kullanım politikalarını eleştirirken, birçok farklı ülke ise Türkiye'nin bu konuda çok başarılı olduğunu düşünüyor.

Türkiye'ye Kaç Ülkeye SİHA Satışı Yaptı?

Yabancı ülkelere Türkiye SİHA’larının satış fiyatları konusunda net bir bilgi bulunmasa da maksimum 27 saat havada kalması ve tamamen otomatik bir sisteme sahip olmasıyla Bayraktar TB2 model SİHA ürünlerinin çok daha yoğun satıldığı biliniyor. Bugüne kadar ülkemizden SİHA alışverişi gerçekleştiren ülkeler arasında da

·        Ukrayna

·        Azerbaycan Cumhuriyeti

·        Pakistan

·        Sırbistan

·        Libya

·        Polonya

·        Irak

·        Tunus

·        Litvanya

·        Kırgızistan

·        Katar

·        Macaristan

·        Türkmenistan

·        Kazakistan

·        Umman gibi ülkeler bulunuyor.

Öte yandan Türkiye ile anlaşma yapmış olarak alım sırasında bekleyen Arnavutluk, Nijerya, Etiyopya, Fas ve Suudi Arabistan gibi birçok ülke de alıcılar arasında yer alıyor.

Türk SİHA’ları Nerelerde Kullanılıyor?

Türk SİHA’ları elbette temel olarak birer savaş aracı olmaları ile satın alınan ülkeler tarafından güvenlik ve savunma açısından kullanılırken, Türkiye tarafından da bilhassa terörle mücadelede önemli bir yere sahip olarak kullanılıyor. Bu açıdan da özellikle Türkiye çerçevesinde terörle mücadelede çok büyük bir katkı sağladığı da birçok noktada görülebiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, İHA ve SİHA kullanımını giderek ön plana çıkarırken, yurtiçi ve yurt dışı operasyonlarda kullanımı çok sık görülüyor. Aktif olarak kullanılan bu araçlar 250 kg maksimum yük ile birlikte 8000 m yüksekliğe kadar ulaşabilirken, 24 saat boyunca havada kalabiliyor. Teknik açıdan iniş ve kalkış pisti ihtiyacı bulunmaması, pilot ihtiyacı yer almaması ve her türlü zor alanda rahat bir hareket kabiliyetine sahip olması bilhassa terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyük bir fayda sağlıyor.

Türk SİHA’ları Neleri Değiştirebilir?

Türk SİHA’ları özellikle yurt dışına satışın yapılması ile birlikte bugün Türkiye'nin savunma sanayisinde daha yüksek bir ihraç gücüne sahip olmasına katkı sağlıyor. Vurucu bir hava gücü sağlaması ile birlikte hem TSK açısından hem de sahip olan ülkeler açısından önemli katkıları bulunurken bir yandan da büyük eleştiriler ile karşılaşabiliyor.

SİHA’lar sadece Türkiye'de değil gelişen teknolojileri, yapay zeka kullanımı ve hem savunmanın hem saldırının seyrini değiştirmesiyle bazı ülkelerde yoğun eleştiriler de alabiliyor. Ancak öte yandan dünyanın giderek artan savaş tehditleri ve güvenlik endişeleri karşısında bu teknolojinin sunduğu imkanlar birçok ülke liderinin sistemi avantajlı görmesine de katkı sağlıyor.