NFT Nedir? NFT Ne İşe Yarar?

Son yıllarda blockchain teknolojisi ile birlikte kripto paralar finans dünyasında çok büyük değişimlere neden olurken, yine son dönemlerde de NFT kavramı gündeme çok hızlı bir şekilde oturdu.

NFT Nedir? NFT Ne İşe Yarar?

NFT Nedir? NFT Ne İşe Yarar?

Son yıllarda blockchain teknolojisi ile birlikte kripto paralar finans dünyasında çok büyük değişimlere neden olurken, yine son dönemlerde de NFT kavramı gündeme çok hızlı bir şekilde oturdu. Aslında NFT kavramı çok yeni olmasa da yakın geçmiş ile birlikte neredeyse her ülke gündeminde yerini almayı başardı. Bu nedenle birçok kişi NFT kavramının ne olduğunu, neye yaradığını ve ne sağladığını merak ediyor.

NFT Nedir?

NFT, İngilizce bir kavramın kısaltması olmak ile birlikte “non-fungible token” anlamına geliyor. Türkçe olarak bakıldığında bir çeşit dijital sertifika olarak da anılabilecek NFT, dijital dünyada bulunan bir eser ya da bir varlığın tamamen özgün şekilde tescil edilmesi için kullanılıyor. Bu bağlamda da bir NFT sertifikası içerisinde bir animasyon öğesi, bir şarkı, bir video, bir resim, bir sosyal medya paylaşımı ya da bir metin bulunabiliyor.

NFT Ne Sağlıyor?

NFT son dönemlerde çok popüler bir patlamaya neden olurken, popülaritesi de her geçen gün artıyor. İnsanlar bugüne kadar kripto para birimlerine gerçekleştirdikleri yatırım gibi NFT olarak adlandırılan bu dijital sertifikalara da yatırım yapıyor. Hatta birçok noktada görüldüğü üzere popüler NFT sertifikaları için milyonlarca dolar ödemeler dahi yapılabiliyor.

NFT varlıklar temel olarak dolar, kripto paralar ya da altın gibi değişken özellikli varlıklar yerine benzersiz ve yegane yapıya sahip varlıklar olarak kabul ediliyor. Yani bugün her yatırımcının elinde birbirine benzer özellikli ve kolaylıkla değiştirilebilen altın ya da dolar gibi yatırım araçları bulunabiliyor. Fakat sizin elinizde bulunan bir NFT başka hiç kimsede örneği ya da kopyası bulunmayacak şekilde bir koleksiyon parçası olarak tamamen özel bir yere sahip oluyor.

NFT her zaman kendine has bir orijinalliğe sahip olduğu için dijital sanat eserleri, sanal araziler, internetteki alan adları, bir sanatçının dijital hale getirdiği kendi eseri, bir şarkıcı tarafından paylaşılmış ilk video veya bir grafik hiç beklenmedik şekilde çok değerli bir NFT haline gelebiliyor.

Milyon Dolar Değerindeki NFT Koleksiyonları

Son dönemlerde NFT satışları çok yüksek rakamlara ulaşırken, örneğin Fluf World isimli koleksiyon sadece bir hafta içerisinde her bir eser 100.000 dolara yakın rakamlar ile toplamda 8 milyon dolar gibi bir satış yapma başarısını gösterebildi. Bu gibi farklı örneklerden biri olan Crypto Punks isimli NFT koleksiyonu ise geçtiğimiz dönemde sadece bir hafta içerisinde 35 milyon dolar gibi bir satış sağlarken, en yüksek rakam ile satılan NFT eseri 951.844 dolar gibi bir rakam ile rekor oluşturdu.

Türkiye açısından bakıldığında da NFT pazarında rekor satan eserlere bakıldığında Cem Yılmaz tarafından yapılan satışlar göz önünde bulundurulabilir. Ünlü sanatçı Cem Yılmaz OpenSea platformunda şu ana kadar farklı 4 çizimini paylaşırken, bu NFT eserlerine teklif verilebiliyor.