Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Günümüzde birçok marka gayet ferahlatıcı kokulara sahip yani çam ya da okyanus kokulu kumlar sunsa da öncelikle kedinizi düşünerek doğru kumu seçmeniz önemlidir.

Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Kedi bakımındaki en önemli ihtiyaçlardan biri olan kedi kumu, bugün piyasada onlarca farklı çeşit ile birlikte satılmaktadır. Bazı tüketiciler bu ürünün neden bu kadar fazla çeşide sahip olduğunu da çoğu zaman merak etmektedir. Bu durumda aslında her kedi türü ve yaşı için farklı bir kedi kumu ihtiyacı bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Kedilerde genellikle kedinin türüne bağlı olarak kum tercihi de farklı bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü kediler farklı doku ve koku tercihleriyle kumu kabul edebilir veya kendilerini rahat hissetmedikleri için bu kumu kullanmak istemeyebilir. Üstelik bazı kedi ırklarında sağlık koşulları gereği de mutlak bir şekilde doğru kum seçimini yapmak gerekir.

Doğru Kedi Kumu İçin Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Kediniz için doğru kum çeşidini seçmek için birçok farklı noktaya dikkat etmeniz sayesinde sık sık kum kabı boşaltmadan ve temizlik yapma ihtiyacı duymadan koku ve toz sorunu ile karşılaşmadan kullanım elde edebilirsiniz. Günümüzde birçok marka gayet ferahlatıcı kokulara sahip yani çam ya da okyanus kokulu kumlar sunsa da öncelikle kedinizi düşünerek doğru kumu seçmeniz önemlidir.

Kediler için genellikle kum konusunda tanecik boyutu çok önemli bir nokta oluşturmaktadır. Genellikle kediler küçük parçacıklı kumları daha rahat bulurken, taş kadar büyük ve ağır parçacıklardaki kum çeşitleri rahatsız edici gelecektir. Ayrıca kedinizin hamilelik veya hastalık dönemlerinde de yine veteriner önerisiyle doğru kum seçimleri yapmanız gerekir.

Kedi Kumunda Hangi Özellikler Göz Önüne Alınmalıdır?

Kedilerin idrarı amonyak içermediği için aslında koku konusunda ağır bir problem ortaya çıkarmaz. Fakat kum kabında biriken idrar oksijenle temas ettiğinde ise ortaya amonyak çıktığı için koku yaşanmaya başlanır. Bu durumda seçilen kedi kumu idrarı hızlı ve tam olarak emerek bu tür kokuları engelleyebilmelidir.

Seçilen kum topaklanmayacak bir özelliğe sahip olmalı ve bu sayede de daha rahat temizlenebilmelidir. Hem kediler hem ev halkı için olabildiğince az miktarda toz çıkaran kum seçilmesi de fayda sağlayacaktır. Kedi kumlarında kil bazlı olarak bentonit kedi kumu, ekonomik ve kolay temizlenen kristal kumlar, ceviz kabuğu, mısır ya da çam peliti gibi malzemelerden yapılmış kumlar gibi farklı tercihler yapılabilir.