Rinoplasti Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde insanların en fazla başvurduğu estetik operasyonlar arasında rinoplasti ameliyatı, saç ekimi ve lazer epilasyon kadar ilgi gören bir yere sahiptir.

Rinoplasti Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Rinoplasti Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

İnsanlar, çağlar boyunca burun yapısındaki problemler nedeniyle çoğu zaman özgüven eksikliği gibi problemler ile karşılaşmıştır. Tıp dünyası yıllar boyunca bu sorunlara bir çözüm arayışı içerisinde bulunurken, yakın geçmişte rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı geliştirilmiştir.

Günümüzde insanların en fazla başvurduğu estetik operasyonlar arasında rinoplasti ameliyatı, saç ekimi ve lazer epilasyon kadar ilgi gören bir yere sahiptir. Önceden uzun ve profesyonel bir süreç ile uzman eller tarafından yapılan muayeneler ve günümüzde bilgisayar üzerinde yapılan tasarımlar ile dahi sizin için yüz yapınıza uygun en iyi burun yapısı bu ameliyatlar sayesinde elde edilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

Burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler bugün Türkiye'nin birçok farklı şehrinde devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde bu imkandan yararlanma şansına sahiptir. Estetik cerrahi kliniklerinde yapılan muayeneler sonrasında burun kemerinin bulunması, kırık burun kemiği veya büyük bir burun yapısı bulunması gibi problemlerde ameliyat ile burnun en doğru şekle kavuşturulması sağlanmaktadır.

Uzman doktorlar rinoplasti ameliyatı için genellikle hastanın ameliyat sürecine kadar uyuyacağı diyet programı ve dikkat etmesi gereken her nokta üzerinde durur. Gerekli tüm değerler ve hazırlıklar tamamlandıktan sonra burun boğaz hekimleri ve plastik cerrahi hekimleri ameliyatı açık veya kapalı burun ameliyatı şeklinde değişen yöntemler ile yapabilmektedir.

Açık rinoplasti ameliyatlarında çok titiz bir şekilde uzman doktorlar büyük veya orantısız burun yapısının düzeltilmesi için ameliyat gerçekleştirir. Burun üzerinde kesikler atılarak yapılan bu ameliyatta çok hafif sıyrıklarla ameliyat atlatıldıktan sonra ameliyat sonrası tedaviye de çok yüksek özen gösterilmesi gerekir. Kapalı rinoplasti ameliyatlarında ise günümüzde mikro cerrahi kullanılması ile birlikte plastik cerrahi uzmanları çok daha hızlı bir şekilde iyileşecek bir ameliyat tamamlama şansı sunmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatlarını Devlet Ödüyor Mu?

Burun estetiği ameliyatı özellikle günlük hayatında ve iş hayatında özgüven kaybı yaşayan kişiler için kurtarıcı bir yere sahip olarak da görülmektedir. Bu nedenle birçok kişi bu ameliyatları zorunlu olarak da yaptırmak istemektedir. Ancak bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) genellikle estetik kaygı ile gerçekleştirilen ameliyatların ücretlerini karşılamamaktadır. Fakat isteğe bağlı olarak bazı özel sigortalar burun estetiği ameliyatlarını karşılamaktayken, bunun yanında burun ameliyatlarında kaza ya da kırılma gibi zorunlu haller sonucunda yapılan ameliyatlarda SGK tarafından da ücret karşılanmaktadır.