Youtube Yorumlarında Büyük Değişiklik Yapılıyor

Youtube kullanıcılar için masaüstü versiyonunda büyük ve köklü bir değişiklik yaptı. Yorumlar panelinin yerini değiştiren Youtube, kullanıcıların daha rahat bir şekilde yorumlar kısmını kullanılmasını hedefliyor.

Youtube Yorumlarında Büyük Değişiklik Yapılıyor

Youtube kullanıcılar için masaüstü versiyonunda büyük ve köklü bir değişiklik yaptı. Yorumlar panelinin yerini değiştiren Youtube, kullanıcıların daha rahat bir şekilde yorumlar kısmını kullanılmasını hedefliyor.

 

Popüler video paylaşım sitesi olarak bilinen Youtube, masaüstü versiyonunda değiştirdiği özellik ile kullanıcıların onayını aldı. Herkes tarafından bilindiği üzere Youtube mobil uygulaması üzerinde beğen, yorum paneli ve paylaş gibi butonlar hemen videonun altında yer alıyor. Ancak web sürümde bu dizayn mevcut değil. 

 

Web sürümünde yorum panelini, beğeni ya da paylaş butonunu görmek isteyen kullanıcılar, video açıklamasının sonuna gitmesi gerekiyordu. YouTube mobil versiyonunda ise yorumların küçük bir ön izlemesi kullanıcılar tarafından görülüyordu. Bu yorumlara dokunulduğu zaman da tam yorum ekranı kullanıcının karşısına geliyordu. YouTube şimdi de bu güzel deneyimi web sürümüne taşımak için işlemlere başladı.

 

YouTube Yorumlar Panelini Sağ Tarafa Aldı

 

 

Geçtiğimiz günlerde ilk defa Creator Insider kanalı ile tanıtılan bu yeni güncelleme YouTube’un web versiyonu üzerinde yeni özelliğini de ortaya çıkarmış oldu. Yorumlar panelini sağa taşıyan YouTube, kullanıcılara daha kullanışlı bir alan sağlamayı hedefliyor. Lakin şirket web sürümü üzerindeki eski sisteme de tamamen veda etmeyecek.

 

Eski sürümde olduğu gibi her zaman videonun altında bir adet yorum bulunmaya devam edecek. Kullanıcılar bu yoruma tıkladığın zaman geriye kalan yorumlar sağ tarafta açılan panelde kolaylık da görüntülenebilecek. Kullanıcı videoya gelen tüm yorumları burada kolaylıkla okuyabilecek.

 

Resmi Açıklama Geldi!

Konu ile ilgili resmi açıklama da yetkililer tarafından geldi. Yapılan açıklamada YouTube neden böyle bir değişikliğe gidildiği hakkında bilgiler verdi. YouTube yapmış olduğu açıklamada kullanıcıların yorumları okurken videoyu kesintisiz izlemeye devam edebilmelerine daha da kolaylaştırmak amacıyla bu özelliği geliştirdiklerini dile getirdi. Mevcut olan sistemde kullanıcıların yorumlara bakmak için aşağılara inmesi gerekiyor. Bunu yaptıkları zaman ise izledikleri videonun penceresi ister istemez ortadan kayboluyor. Yeni özellik ile bu problemin önüne geçilecek. Ek olarak paylaşılan bilgiye göre; bu özelliğin tüm kullanıcılara ulaşması biraz aman alabilir. Bu nedenle tüm kullanıcılar ne zaman aktif şekilde bu özelliği kullanabilecek kesin bir cevap yok.