Yerköprü Şelalesi

Mersin için saklı bir cennet olarak nitelendirilebilecek Yerköprü Şelalesi, 30 metre yükseklikten dökülen sularıyla dibinde turkuaz rengi 15 metre derinliğinde bir göl oluşturuyor.

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi

Saklı cennetlerin bir numaralı adresi Türkiye'nin yine yeni yeni tanınan en özel noktalarından birisi Yerköprü Şelalesi olarak görülebilir. Gören herkesi büyüleyen ve renkleri ile bir tablo gibi akıllara kazılan bu şelale, bir kanyon içerisinde usul usul akarken, Mersin turizmine de çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Yerköprü Şelalesi, gerçekten büyülü bir görüntüye sahip olarak turkuaz rengi suları, etrafında yeşilden pembeye kadar açan çiçekleriyle hayal gibi bir güzellik sunuyor. Mersin'de Mut-Ermenek yolu üzerinde bulunan bu şelale, aslında Konya Hadim bölgesindeki Yerköprü Şelalesi ile de karıştırılıyor. Her iki ilde de aynı isimde bir şelale bulunsa da bahsettiğimiz bu şelale, Mersin merkezden 2,5 saat bir mesafede Silifke-Mut arasındaki bir kanyondan sonra görülebiliyor.

Saklı Bir Cennet

Mersin için saklı bir cennet olarak nitelendirilebilecek Yerköprü Şelalesi, 30 metre yükseklikten dökülen sularıyla dibinde turkuaz rengi 15 metre derinliğinde bir göl oluşturuyor. Son yıllarda özellikle fotoğraf tutkunları tarafından çok sık ziyaret edilen bu şelale, araç park bölgesinden sonra 2 kilometrelik bir yürüyüş yolu sağlıyor. Bu yolun sonunda da sizi suyun karşısında ve şelaleyi izlemeniz için çok yüksek keyif veren bir teras karşılıyor.

Çok güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış olması ile birlikte şelalenin etrafında dinlenmek bir çay içimi mola vermek ve çok güzel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün oluyor. Yerköprü Şelalesi Milli Parkı olarak adlandırılan bölge içerisinde yer alan şelale için yürüme yolu düzenlenmiş olduğundan dolayı çok konforlu bir gezi imkanı elde ediliyor.

Yerköprü Şelalesi'ne Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Mersin'in Mut ilçesine ulaşmak ile birlikte özel araçlar ile şelalenin bulunduğu milli parka ulaşarak sonrasında yürüyüş yolunu kullanabilirsiniz. Ulaşım için Mut ilçesinden sonra Ermenek yolunda 22 kilometre civarı ilerlediğinizde, köyden önce sol tarafa tabela ile ayrılan yolu yaklaşık 10 kilometre takip etmeniz gerekmektedir.

Yerköprü Şelalesi Milli Parkı koruma altındaki bir bölge olmakla birlikte bölgede giriş ücreti her yıl güncel olarak belirlenmektedir. Çevresinde yiyecek içecek tesisleri bulunmasa da ilçe merkezinden gelirken yanınıza özellikle su almanız fayda sağlayacaktır.