En Çok Virüs Bulunduran İşletim Sistemi Hangisi?

Savunması düşük olduğundan dolayı virüslere ev sahipliği yapan işletim sistemi bakın hangi sistem çıktı!

En Çok Virüs Bulunduran İşletim Sistemi Hangisi?

En Çok Virüs Bulunduran İşletim Sistemi Hangisi? 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkan raporda; en çok virüs bulunduran işletim sistemi ortaya çıktı. Savunması düşük olduğundan dolayı virüslere ev sahipliği yapan işletim sistemi bakın hangi sistem çıktı! 

Hazırlanmış olan bir rapor kapsamında; 2022’de bugüne kadar toplamda 34 milyondan fazla farklı ve yeni kötü amaçlı yazılım örneği bulundu. Yayınlanan raporda; 2022 yılına kadar virüs oluşturan kişilerin günlük olarak 316 binden fazla kötü amaçlı virüs oluşturabileceği ortaya kondu. Bu bilgiler ışığında ise en çok virüs bulunduran işletim sistemi açığa çıktı. Bakın en çok kötü amaçlı virüs barındıran işletim sistemi hangisi…

En Çok Virüs Bulunduran İşletim Sistemi Windows Oldu

2022 yılının ocak ayında kaydedilmiş olan toplamda 11,41 milyon virüs örneği; virüs geliştirmede çok büyük artış yaşanmasına sebebiyet verdi. 2022 yılının ilk çeyreğinin sonuna gelindiği zaman ise toplamda 29,11 milyon kötü amaçlı yazılım tehdidi sistemlerin içerisinde bulunuyordu. Bu sayı doğrultusunda ise nisan ay içerisinde ki kötü yazılım örneği yaklaşık olarak en az 5,65 milyon oldu. 

Söz konusu olan platformlar arasında virüs dağılımı yapıldığı zaman ise çok farklı durumlar ile karşı karşıya kalındı. Microsoft Windows işletim sisteminin 2022 yılı içerisinde toplamda 25,48 milyon kötü yazılım örneğine sahip olduğu verilerle açığa çıktı. Microsoft Windows’un yanı sıra Android işletim sisteminin ise toplam kötü amaçlı yazılım örneği sadece 536 bin oldu.

Bu işletim sistemlerinin yanı sıra MacOs sistemi; tüm işletim sistemlerinin yanı sıra en az kötü amaçlı yazılımı içeren sistem olarak karşımıza çıktı. 2022 yılında hazırlanan rapora göre MacOs sisteminde sadece yaklaşık olarak 2 bin kötü amaçlı yazılım örneği bulunuyor. 

Bu sayıya rağmen Apple MacOs’ta bulunan tehdit sayısı ile iOs karşılaştırıldığında bu durum kabul edilemez olarak nitelendirilmektedir. İddialara göre iOs’ta görülen güvenlik açığı hiçbir şekilde kimse tarafından duyulmamış. Lakin MacOs’da görülme oranı da oldukça düşük. Bu rapor kapsamında en çok virüs barındıran işletim sisteminin Windows olduğu açıkça ortaya çıktı.