Apple Carplay Dikkat Çekti! İşte Tüm Detayları

Apple tarafından yapılan ve Worldwide Developers Conference içinde bulunan ünlü birçok markanın yeni modelleri ve sürümleri, kullanıcılarının yorumuna sunulmaya devam ediyor.

Apple Carplay Dikkat Çekti!  İşte Tüm Detayları

Teknolojik gelişmeler çoğu kişi tarafından yakından takip ediliyor ve bu alanda her detayı yakından takibe alan bir grup var.  Teknoloji dünyası için önemli günler yaşanıyor.  Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ki teknolojik gelişmeler insanların dikkatini çekti. Apple tarafından yapılan ve  Worldwide Developers Conference içinde bulunan ünlü birçok markanın yeni modelleri ve sürümleri, kullanıcılarının yorumuna sunulmaya devam ediyor.

Amerika’ lı bir teknoloji devinin tanıttığı, yeni işletim sürümü ile iOS 16 özellikle iPhone severlerin ilgisini çekti ve onları heyecanlandırdı. Bununla beraber, aslında iOS 16 ile büyük bir değişim olacak ve bu sadece cep telefonlarını kapsayacak bir durum değil. 

Apple tarafından en kapsamlı şekilde bir sunum yapılarak tanıtılan son yenilik Apple Carplay sistemi, iOS 16’dan gelen gücü ile artık aracın alanına etkisi olabilecek. Bilindiği gibi Carplay şimdiye kadar yalnızca aracın multimedya sistemi üzerinden çalıştığı için ve iPhone kullanıcılarının alışmış olduğu iOS ara yüzünü kendi otomobillerinde de görme imkânları vardı.

Apple Carplay Detayları

Yeni olan Apple CarPlay ise, araçta yer alan ya tüm dijital ekranlar üzerinde tam olarak bir hakimiyet sağlar. Daha da detaya inmek gerekirse, bu sürüm sonrası aracın dijital göstergesi varsa, dijital klimalar ve ekran gibi bütün dijital bölümler, Apple CarPlay ile kontrol altına alınacak. Örnek vermek gerekirse, hız kadranı, aracın vites durumu, yakıtı ne kadar kaldığı gibi göstergeler Apple CarPlay üzerinden kişinin isteği doğrultusunda ekrana yansıtılabilecek ve renk ayarı da yine kişisel olarak yapılacak.

Ne Zaman Kullanılacak

Bu Apple kullanıcıları tarafından beğenilen ve heyecan veren bir durum oldu. Hemen belirtmek gerekirse, bu özellik yalnızca yeni Apple CarPlay modu bulunan araçlarda olacak. Bu desteğin sunulduğu arabalar ise henüz yok ve önümüzdeki yıl üretilmesi bekleniyor.

Her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı teknoloji alanı, son derece umut vadedici ve heyecan verici bir durum. Yeni sürümler ya da programlar insanlara tanıtıldıkça, heyecan artıyor. Son olarak Apple Carplay ilgi çekti ve merakla araştırılan bir konu haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Amerika' da tanıtım yapıldı.