Kedilerin Hakkında 10 Enteresan Özellikleri;

Günümüzde tüm dünyada toplamda 750 milyondan fazla evde kedi beslendiği tahmin ediliyor ve bu sayının günden güne artacağı kesin bir gerçek.

Kedilerin Hakkında 10 Enteresan Özellikleri;

Kedilerin Hakkında 10 Enteresan Özellikleri;

 

Gerçek ki kediler günümüzde kendilerini evlerimizin neşesi haline geldiler. Bu sevimli canlıları tamamen anlamak zor olsa da birçok insanın en yakın dostu olarak daha çok uzun yıllar birlikte yaşayacağımız kesin bir gerçek.

Günümüzde tüm dünyada toplamda 750 milyondan fazla evde kedi beslendiği tahmin ediliyor ve bu sayının günden güne artacağı kesin bir gerçek.

Evlerimizde beslediğimiz kediler dışında sokaktaki canlara da sahip çıkmayı ve özellikle kış aylarında onları aç bırakmamaya ve yaz ayların uygun yerlere bir kap su koymaya özen göstermeli, duyarlı olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Tüm dünyada en çok sahiplenilen hayvanlar arasında ilk sıralarda yer alan kedilerin daha önce duymadığınız bir sürü ilginç özellikleri vardır. Zaten kedilerden de ilginç özelliklere sahip olmamalarını bekleyemezdik.

İşte bugün bu özelliklerden bahsedeceğiz;

1- Bir kedi ömrü boyunca 420 adet kediye annelik yapabilir. Bu sayının kedilerin yaşadığı ortamda yavrularının da büyümesi ve üremesiyle ne kadar çoğalabileceklerini bu örnekten yola çıkarak düşünebilirsiniz. Bu noktada kedilerin sağlıklı bir şekilde üremesi ve yaşamını idame ettirmesi için kısırlaştırmanın da önemine bir kez daha dikkat çekmekte fayda var.

2- Kediler tatlı yiyeceklerin tadını alamazlar. Kedinize tatlı yiyecekler yedirmek sağlıkları açısından oldukça zararlıdır, üstelik kediler tatlının tadını zaten alamazlar.

3- Kediler hayatlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçiren canlılardır. Bu oran o kadar çoktur ki kedilerin yaşamı süresince ortalama uyuma süresi %70 ile %80 arasında değişmektedir.

4- Kedilerin kulaklarındaki kasların toplamı 20’dir. Bu nedenle kediler kulaklarını rahatlıkla oynatabilmektedir. İnsanların kulak kası toplamda 6 adettir.

5- Siyah kediler ülkemizde uğursuzluk belirtisi olarak anılsa da bu durum tüm dünyada böyle değildir. Örneğin İngiltere ve Avustralya’da bu durum tam tersidir ve bu ülkedeki insanlar siyah kedilerin şans getireceğine inanmaktadır.

6- Eski Mısır medeniyetlerinde bir kedi öldüğünde insanlar saçlarını sıfıra kazıtarak haftalarca yas tutmuşlardır.

7- Kediler renk körüdür. İnsanlar kedilerin bizden daha iyi gördüğüne inansa da bu bilgi doğru değildir. Kediler sadece karanlıkta bizlerden daha iyi bir görüş açısına sahiptirler.

8- Şimdiye kadar kayda geçen en çok yavru doğuran kedi bir seferde 19 adet yavru doğurmuş ve bu yavrulardan 15’i hayatta kalmayı başarmıştır.

9- Kedilerin burunlarının yüzeyi insanların parmak uçları gibi eşsizdir.

10- Kedilerin zeka düzeyi köpeklerden daha düşük olsa da bu sevimli canlılar karmaşık problemler çözme konusunda köpeklerden daha başarılıdırlar. Bir kedi ömrü boyunca bir ipad’den daha fazla bilgi depolayabilir.