MUTLU BİR YAŞAM DA KALMAK

Yaşam içerisinde, bulmaya çalışırken zorlandığımız ve birçok insanın üzerine derinlemesine düşünmediği kavramlardan bir tanesidir MUTLULUK.

MUTLU BİR YAŞAM DA KALMAK

MUTLU BİR YAŞAM DA KALMAK

 

  Yaşam içerisinde, bulmaya çalışırken zorlandığımız ve  birçok insanın üzerine derinlemesine düşünmediği kavramlardan bir tanesidir MUTLULUK.

   Çoğu insan mutluluğu: Bol para, afili bir iş, problemsiz yaşam olarak görmektedir. Lakin bu yazdığım kavramlar hayatımızda vazgeçilmez ve istenilen unsurlar  olarak görülsede, aslında ulaşamadığı görünürde çok şey vardır. En başta sağlımız, güneşin doğuşu ve batışını seyretmemiz, zaman, kalite, iç huzur, gülmek gibi daha verebileceğimiz binbir çeşit örnek mevcut. Peki bu örnekleri nasıl kavrayabiliriz, farkındalığımızı nasıl arttırabiliriz, nasıl değerli olduğumuzu anlayabiliriz ve nasıl mutlu bir yaşamda kalabiliriz? Sorularına bakacak olursak…

      HERGÜN YENİ BİR BAŞLAGIÇTIR:

 Evet, her günümüz farklı perspektiften oluşan fotoğraflardır. Dolayısıyla çektiğimiz karelerin oluşumunu biz ayarlarız. Yani güne pozitif, güler yüzlülükle başlamaya niyetlenirsek ve yaparsak ilerleyen günlerde farkında olmadan pozitif her şeyi üzerimize çekebiliriz. Motivasyonu, enerjisi yüksek bir birey olabiliriz.

        DEĞİŞEBİLİRİZ:

 Değişmek, insanoğlunun çok istemediği, hatta kimi zaman korkuyla dahi yaklaştığı bir mefhum diyebiliriz.

Bakın bizler doğduğumuz yerde birtakım kısıtlamalara tabi olabiliriz ama unutulmaması gereken; bizler, ağaç değiliz, ekildiğimiz yerde kurumuyoruz, sürekli gelişiyor ve kabul etmesekte değişiyoruz.

Zaman içerisinde değiştirilebilecek olan örneklere bakacak olursak;

              Alışkanlıklarımız

              İfadelerimiz

              Çevremiz( Arkadaş ortamımız)

              Yaşamımız

              Hobilerimiz 

Daha verebileceğimiz çok örnek mevcuttur.

          ERTELEMEK:

 Genellikle bizler hedeften sonra mutlu olmayı istemekteyiz. Mutlu olmayı ertelemekteyiz.

Yanlış yapıyoruz. Hedeften önce mutlu olmayı ve bir hedef doğrultusunda ilerlerken mutlulukla eşzamanlı adım atmayı öğrenmeliyiz.

          GEÇMİŞE TAKILI KALMAK:

 Geçmiş: Yaşanmış, ve yaşanılanların üzerine alınan deneyimdir(İyi ya da kötü)

Gelecek: İleride yaşanılacak olandır.

Yani ikisi de zıt şeylerdir.  Ama ikiside birbirini tamamlar. Biri deneyimi sağlarken diğeri umudu, hayali, programlamayı sağlar. Bizler akıl sahibi bireyleriz, o halde giden fırsatları , geçmişe takılı kalarak izlemek, çok akıllıca bir davranış olmaz. Akıllı bir birey olarak, kendimiz olarak gelecek odaklı adım atacağız.

Şimdi de, insanlar en çok nerelerde, nasıl ve ne zaman mutlu olur? sorusuna Kahnemon(Nobel ödülü alan tek psikolog)  2004 yılında bir dizi örnek vermiş bakalım…

              Seks yaparken

              Sosyalleşirken

              Dinlenirken

              Yemek yerken

              Spor/ egzersiz yaparken

              Yemek yaparken

              Din/ Meditasyon yaparken

              Televizyon izlerken(ilginç)

              Sohbet ederken

              Çocuğumuzla vakit geçirirken

  Her şey bizimle başlar ve bizimle biter, bizler sevmek, gülmek, bir olmak, değer vermek, anlamak, şükretmek, hissetmek, kavramak ve en önemlisi de mutlu olmak için birbirimize gönderildik. O zaman ayağa kalkıp adım atacağız.