Köpeğinizin Sizi Sevdiğinin 6 İşareti

Bu yazıda köpeğinizin sizi sevdiğini belli etmek için girdiği 6 farklı çabasını anlatacağım.

Köpeğinizin Sizi Sevdiğinin 6 İşareti

Köpeğinizin Sizi Sevdiğinin 6 İşareti

 

Uzun yıllar boyunca köpekler en yakın dostlarımız olarak bilinir. Evden çıkarken gözlerimizin içine üzgün üzgün bakmaları, üzgün hissetiğimiz zamanlar bizi teselli etmeye çalışmaları, işten veya okuldan eve geldiğimizde heycanlı ve mutlu bir şekilde kuyruk sallayarak bizi karşılamaları gibi bir çok sevgi gösterileri içimizi ısıtmaktadır.

 

Köpeklerin dünyasına girdiğimiz zaman, ‘acaba köpeğim beni seviyor mu?’ diye düşüncelere dalıyoruz. Tabiki seviyorlar. Ancak onlar da sevgilerini kendi dillerinde anlatmaya çalışıyorlar. Bu yazıda köpeğinizin sizi sevdiğini belli etmek için girdiği 6 farklı çabasını anlatacağım.

 

Göz Teması Kuruyorsa

 

İnsanlar aralarında konuşurken, bir birleriyle ilgilenirken genellikle göz teması kurarlar. Köpeklerin dünyasında durum böyle değildir. Köpekler kolay kolay hiç bir canlıyla göz teması kurmaz. Uzun süreli göz teması kurmak, saldırı ve tehdit anlamına gelir. Bu nedenle köpekler, tehdit durumu hariç sizinle göz teması kuruyorsa sevgidendir. Köpeğinizin gözlerine baktığınızda, göz temasından kaçınmıyorsa, sizi fazlasıyla seviyordur.

 

Sesinize Olumlu Tepki Veriyorsa

 

Yorgun ve bitkin işten veya okuldan eve döndüğünüzde, sesinizi duyduğu an size koşan bir köpek kadar tatmin edici bir şey yoktur. En sevdiği oyuncağıyla oynarken yada muhteşem bir kokunun izini sürüyorken yaptığı işi bırakıp size koşuyorsa sizi hepsinden daha çok sevdiğindendir.

 

Kokunuzu Seviyor Mu?

 

Kokunuz, köpeğinizin beyninin ödül merkezini veya kaudat çekirdeğini harekete geçirir. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sinir bilimci Gregory Berns, köpekleri bir MRI makinesine isteyerek ve uyuşturulmadan girmeleri için eğitti, ardından farklı insanların kokularını koklatırken beyinlerini taradı. Bazı kokuların, her köpeğin kaudatının en belirgin şekilde yanmasına neden oldu. Bu koku köpeğin tanıdığı birinin kokusuydu. Evet sahibin kokusu. Siz köpeğinizden ayrı kaldığınızda kokununuzun bulunduğu eşyalarla vakit geçiriyorsa, köpeğiniz sizi fazlasıyla seviyor demektir.

 

Kuyruk Sallıyorsa

 

Kuyruk sallamak, bariz bir sevgi işareti gibi görünebilir, ancak bu davranış düşündüğünüzden daha karmaşıktr. Kuyruk sallamanın bir çok farklı anlamı olabilir ve her zaman arkadaş canlısı olarak algılanmamalıdır. Neyse ki, köpeğiniz diğer olumlu vücut belirtileriyle birlikte kuyruğunu orta yükseklikte tutarak tüm vücudunu salladığında , mesaj oldukça açıktır: Sizi gördüğüne sevindi ve heyecanlandı. Eğer, köpeğinizin kuyruğu, sağa doğru yatık şekilde sallanıyorsa sevgi işareti olabilir. Bir araştırmada 30 köpek, sahibi olmayan farklı insanların karşısına çıkarılmış. Video ve fotoğrafları çekilmiş. Tekrar sahiplerinin karşılarına getirilip, video ve fotoğrafları alınmış. Kuyruk sallama yönleri sahiplerine gelince, sağa doğru yatık olduğunu gözlemlemişler.

 

Size Sarılması

 

Sarılmanın aşk işareti olduğuna dair bilimsel bir kanıt var mı bilmiyorum ama bana öyle geliyor. Bir düşünün: Köpekler her yerde kıvrılıp yatabilirler, ancak genellikle bizimle kucaklaşmayı seçiyorlar. Diğer aşk belirtileri, bize yaslanmaları, ayaklarımızın ucunda uyumaları veya dizimize bir patisini koymalarıdır. Bu yüzden bir dahaki sefere kanepeye uzandığınızda, köpeğinizi yanınıza veya ayaklarınızın dibine oturması için çağırın ve kaliteli bir aşk anı yaşayın.

 

Gülümsemesi

 

Bir köpeğin  gülmesinin bir çok anlamı olabilir, ancak ağzı açık ve rahat olduğunda, büyük olasılıkla sakin ve mutlu bir köpek görürsünüz. Bu davranışı, sizin yanınızda huzurlu ve mutlu hissetiğinin bir diğer kanıtıdır.

 

Son Söz

 

Köpekler karşılıksız sevginin, vücut bulmuş halidir. Size duyduğu sevgiyi 6 madde de açıklamak  yetersiz olur. Köpeklerinizin sizi asla terk etmeyişleri zaten en büyük sevgi göstergesidir. Sadık sevgilinizle asla bağınız koparmayacağınız bir hayat diliyorum. Sağlıcakla sevgiyle...